#txhsfb Week 12 Statewide Scoreboard

Here’s a look at the Texas statewide scoreboard for Week 12 matchups… November 10-12, 2016.

Saturday, November 12

CLASS 6A Division I
Region II Bi-District
Klein Oak 34, Aldine Davis 21
Coppell 27, Garland Rowlett 20
Rockwall 51, Montgomery 41
Spring 19, Klein 7

Region III Bi-District
Dickinson 35, Alief Taylor 21

CLASS 6A Division II
Region I Bi-District
Cedar Hill 52, Midway 17

Region III Bi-District
Katy Cinco Ranch 31, Fort Bend Bush 17
Katy Taylor 60, Fort Bend Kempner 42

CLASS 5A Division I
Region I Bi-District
Lubbock Coronado 41, Amarillo Caprock 40

Region II Bi-District
Dallas Highland Park 70, Mount Pleasant 2

Region III Bi-District
New Caney 31, Beaumont Central 28, 3OT

CLASS 5A Division II
Region III Bi-District
College Station 51, Whitehouse 14

CLASS 4A Division I
Region IV Bi-District
Beeville Jones 62, Zapata 13
Rio Grande City La Grulla 49, La Vernia 28

CLASS 4A Division II
Region II Bi-District
Wills Point 20, Bonham 13

Region III Bi-District
Bellville 45, Orangefield 21

CLASS 2A Division I
Region III Bi-District
San Augustine 35, Groveton 34

CLASS 2A Division II
Region IV Bi-District
Milano 30, D’Hanis 26

TAIAO Division I
Semifinal
Fort Worth THESA 68, Fort Bend Chargers 19

TAIAO Division II
First Round
Lubbock Home School Titans 76, Joshua Johnson County 59

TAPPS 11 Man
Division I First Round
Brownsville St. Joseph 38, FW Nolan 35
Dallas Bishop Dunne 29, Argyle Liberty Christian 7
Dallas Bishop Lynch 42, Houston St. Thomas 23
Dallas Parish Episcopal 51, SA Antonian 21
Tomball Concordia 28, Addison Trinity 14

Division II First Round
Midland Christian 82, Bullard Brook Hill 31

Division III First Round
Boerne Geneva 42, Austin TSD 32
McKinney Christian 49, The Woodlands Christian 7

Division IV First Round
Arlington Grace Prep 42, Gainesville State School 14

TAPPS 6 Man
Division I First Round
Austin Veritas 74, Austin Hill Country 24
Castle Hills First Baptist 69, Giddings State School 31
Dallas Lutheran 78, Abilene Christian 30
Houston Emery/Weiner School 60, Round Rock Christian 8
Watauga Harvest 56, Red Oak Ovilla 54

Division II First Round
Alpha Omega 77, Lake Jackson Brazosport 22
San Marcos Hill Country Christian 78, Bulverde Bracken 30

Division III First Round
Granbury North Central 60, WF Christian 12
Orange Community Christian 45, Bellville Faith 0
Seguin Lifegate 58, Spring Branch Living Rock 8

TCAF Division I
Lucas Christian 74, Methodist Home 49

TCAF Division II Semifinal
Lakeland Christian Academy 65, Decatur Victory Christian 42

 

Friday, November 11

CLASS 6A Division I
Region I Bi-District
Allen 34, Euless Trinity 25
Belton 38, South Grand Prairie 30
Duncanville 24, Killeen Harker Heights 7
Keller Timber Creek 54, Arlington Martin 51
Lewisville Hebron 40, Plano East 35
San Angelo Central 72, EP Franklin 7

Region II Bi-District
Austin Bowie 41, Pflugerville Hendrickson 28
Garland Sachse 34, Dallas Skyline 13
The Woodlands 41, Mesquite Horn 21

Region III Bi-District
Cypress Ranch 63, Houston Bellaire 42
Galena Park North Shore 55, Pasadena Memorial 0
Houston Lamar 15, Cypress Fairbanks 14
Humble Atascocita 56, Deer Park 17
Katy 51, Fort Bend Travis 25
Newcastle 58, Gorman 12
Pearland 20, League City Clear Springs 17

Region IV Bi-District
Austin Westlake 48, SA Reagan 3
Avalon 40, Coolidge 32
Lake Travis 56, SA Madison 7
Laredo United 51, McAllen Memorial 21
SA Southwest 33, La Joya Juarez-Lincoln 17
Smithson Valley 53, SA Northside Warren 7

CLASS 6A Division II
Region I Bi-District
Abilene 65, Arlington 36
Amarillo Tascosa 47, EP Montwood 16
De Soto 51, Killeen 7
EP Americas 30, Wolfforth Frenship 16
Southlake Carroll 28, Wylie 3

Region II Bi-District
Beaumont West Brook 34, Longview 33
Dallas Jesuit 32, Garland Naaman Forest 6
Garland Lakeview Centennial 55, Richardson Lake Highlands 27
Klein Collins 35, Spring Dekaney 0
Round Rock Cedar Ridge 70, Austin Anderson 14
Round Rock Stony Point 40, San Marcos 35
Spring Westfield 35, Houston Stratford 3
Tyler 50, Lufkin 49

Region III Bi-District
Clear Brook 55, Pearland Dawson 42
Cypress Ridge 30, Houston Westside 13
Friendswood 42, Richmond George Ranch 21
Humble Kingwood 48, Pasadena South Houston 13
La Porte 63, Channelview 49

Region IV Bi-District
Austin Vandegrift 27, SA Johnson 26
Cibolo Steele 42, SA Northside Brandeis 21
Del Rio 40, McAllen Rowe 7
Laredo United South 47, La Joya Palmview 27
SA Northside Brennan 34, New Braunfels 17
San Benito 47, Edinburg 10
Weslaco East 31, Edinburg Vela 28

CLASS 5A Division I
Region I Bi-District
Justin Northwest 31, Denton 29
Lubbock Monterey 21, Amarillo 16
N. Richland Hills 42, FW South Hills 35

Region II Bi-District
Dallas Samuell 60, Dallas Molina 7
Frisco Independence 47, McKinney North 28
Frisco Wakeland 20, Prosper 9
Mansfield Lake Ridge 49, Crowley 42, 2OT
West Mesquite 30, Texarkana Texas 27

Region III Bi-District
Bryan 41, Ennis 27
Cedar Park 49, Willis 14
Fort Bend Elkins 28, Houston Madison 20
Pflugerville Connally 34, Magnolia West 33
Port Arthur Memorial 42, New Caney Porter 3
Temple 35, Corsicana 10

Region IV Bi-District
SA Alamo Heights 21, Austin LBJ 10
Angleton 73, SA Lanier 0
CC Flour Bluff 42, SA Southside 6
Eagle Pass Winn 21, CC Carroll 14
Laredo Nixon 23, Brownsville Lopez 17
Mission Memorial 35, Brownsville Memorial 14
Richmond Foster 72, SA Brackenridge 12

CLASS 5A Division II
Region I Bi-District
FW Dunbar 25, FW Wyatt 19
Grapevine 70, FW Southwest 0
Lubbock Cooper 48, Canyon 34
Saginaw Boswell 56, Denison 29

Region II Bi-District
Burleson Centennial 49, Mansfield Timberview 26
Frisco Lone Star 48, Little Elm 9
Lancaster 56, Arlington Seguin 14
Mesquite Poteet 57, Sulphur Springs 21
Wylie East 69, Marshall 35

Region III Bi-District
A&M Consolidated 30, Jacksonville 15
Brenham 31, Georgetown 28
Magnolia 54, Hutto 38
Port Neches-Groves 31, Barbers Hill 26

Region IV Bi-District
Austin McCallum 17, Kerrville Tivy 14
Boerne-Champion 49, Austin Reagan 22
CC Calallen 60, Uvalde 7
CC King 42, Floresville 21
Edcouch-Elsa 45, Sharyland Pioneer 28
Mercedes 17, Mission Sharyland 7
Victoria East 56, SA Houston 13

CLASS 4A Division I
Region I Bi-District
Abilene Wylie 56, WF Hirschi 20
Brownwood 40, Sanger 21
Decatur 49, Stephenville 42
Levelland 63, Clint Mountain View 12
Lubbock Estacado 48, Fabens 0
Pampa 45, Clint 21

Region II Bi-District
Alvarado 52, Springtown 34
Kaufman 20, Texarkana Liberty-Eylau 14
Kennedale 63, Wilmer-Hutchins 0
Mineral Wells 33, Carrollton Ranchview 7
Terrell 42, Paris North Lamar 13

Region III Bi-District
Bay City 55, Houston Yates 28
Bridge City 35, Center 28
Carthage 34, Silsbee 30
Henderson 48, Little Cypress-Mauriceville 12
Houston North Forest 41, West Columbia 28
Stafford 54, Houston Worthing 0

Region IV Bi-District
China Spring 32, Boerne 10
Liberty Hill 38, Fischer Canyon Lake 17
Rockport-Fulton 25, La Feria 21
Somerset 31, Kingsville King 0
Taylor 42, Burnet 6

CLASS 4A Division II
Region I Bi-District
Seminole 33, Perryton 7
Vernon 56, Glen Rose 20

Region II Bi-District
Aubrey 41, Canton 21
Celina 62, Emory Rains 21
Gladewater 35, Tatum 7
Jasper 24, Pittsburg 17
Texarkana Pleasant Grove 26, Rusk 14

Region III Bi-District
Giddings 41, Waco Connally 18
Lorena 48, Gonzales 3
Robinson 77, Caldwell 59
Salado 35, La Grange 34, OT
Sour Lake Hardin-Jefferson 30, Shepherd 28

Region IV Bi-District
Cuero 59, Raymondville 20
Geronimo Navarro 70, Poteet 14
Hondo 56, Devine 28
Sinton 30, Rio Hondo 29
Sweeny 36, Port Isabel 21
Wharton 48, Orange Grove 14
Wimberley 35, Pearsall 7

CLASS 3A Division I
Region I Bi-District
Amarillo River Road 62, San Angelo Grape Creek 29
Breckenridge 14, Comanche 7
Clyde 42, Ponder 6
Littlefield 63, Crane 20
Muleshoe 68, Kermit 13
Wall 47, Shallowater 18

Region II Bi-District
Howe 29, Grandview 28
Pottsboro 42, Kemp 36
Sunnyvale 14, Van Alstyne 10

Region III Bi-District
Buna 33, Hitchcock 30
Kirbyville 41, Hempstead 35
Malakoff 47, Troy 16
Rockdale 48, Groesbeck 28
Teague 42, Franklin 20

Region IV Bi-District
Altair Rice 56, Lago Vista 49
Edna 24, Luling 21
George West 13, Bishop 7
Kingsville Academy 20, Mathis 12
Lyford 42, Jourdanton 25
Yoakum 62, Marion 30

CLASS 3A Division II
Region I Bi-District
Childress 58, Coahoma 6
Coleman 32, Big Lake Reagan County 8
Eastland 56, Ballinger 6
Idalou 28, Dimmitt 0
Sonora 53, Tolar 35
Spearman 21, Colorado City 7

Region II Bi-District
Big Sandy Harmony (Gilmer) 48, Omaha Pewitt 21
Henrietta 47, Sadler S&S Consolidated 20
Hooks 41, Lone Oak 26
Whitewright 17, Holliday 14
Winona 45, Daingerfield 27

Region III Bi-District
Buffalo 42, Dallas Triple A 0
Clifton 28, Hearne 24
Crockett 56, New London West Rusk 7
Elysian Fields 48, Garrison 14
New Waverly 30, Corsicana Mildred 7
Newton 66, Waskom 0

Region IV Bi-District
East Bernard 39, Rogers 0
El Maton Tidehaven 27, Florence 7
Lexington 32, Wallis Brazos 20
Stockdale 17, Hebbronville 14

CLASS 2A Division I
Region I Bi-District
Abernathy 34, Sunray 19
Anson 54, McCamey 12
Hawley 29, Christoval 20
New Deal 36, Stinnett West Texas 28
Post 33, Anthony 7

Region II Bi-District
Bosqueville 42, Goldthwaite 12
Collinsville 63, Alvord 16
Crawford 47, Italy 0
De Leon 48, Riesel 21
Seymour 47, Tom Bean 19
Windthorst 35, Bells 13

Region III Bi-District
Centerville 49, Alto 28
Kerens 38, Bogata Rivercrest 28
Lovelady 33, Joaquin 16
Price Carlisle 38, Pineland West Sabine 30

Region IV Bi-District
Ben Bolt 49, Weimar 36
Mason 49, Moody 7
Normangee 42, Brackett 25
Yorktown 55, Freer 26

CLASS 2A Division II
Region I Bi-District
Crosbyton 34, Vega 32
Wellington 49, Gruver 7

Region II Bi-District
Cross Plains 50, Wink 42
Iraan 54, Baird 21
Muenster 51, Quanah 13
Munday 68, Perrin-Whitt 0
Santo 31, Petrolia 28
Van Horn 27, Miles 16

Region III Bi-District
Evadale 53, Timpson 41
Maud 41, Frost 22
Overton 33, Hull-Daisetta 18

Region IV Bi-District
Bruni 34, Pettus 13
Falls City 43, Benavides 6
Granger 38, Center Point 16
Snook 30, Rocksprings 29

CLASS 1A Division I
Region I Bi-District
Happy 60, Anton 0
Knox City 65, Ropesville Ropes 54

Region II Bi-District
Borden County 56, Sterling City 6
Garden City 63, Ira 14
Marfa 94, Santa Anna 79

Region III Bi-District
Jonesboro 40, Lometa 32
Zephyr 74, Medina 26

Region IV Bi-District
Abbott 58, Blum 48

CLASS 1A Division II
Region I Bi-District
Amherst 52, Matador Motley County 22
Follett 90, Groom 44

Region II Bi-District
Balmorhea 62, Welch Dawson 6
Grandfalls-Royalty 69, Ackerly Sands 46
Guthrie 46, Roscoe Highland 0
Jayton 58, Loraine 30

Region III Bi-District
Chillicothe 34, Aspermont 14
Valera Panther Creek 48, Moran 46

Region IV Bi-District
Calvert 68, Oakwood 22
Milford 47, Oglesby 0

TAIAO Division II
First Round
Stephenville Faith 52, BVCHEA Home School 7

TAPPS 11 Man
Division II First Round
Austin Regents 49, Houston Westbury Christian 7
Dallas Christian 49, FW Southwest Christian 9
Fort Bend Christian 28, Austin Hyde Park 14
Grapevine Faith 64, Tyler Gorman 26
Houston Second Baptist 44, SA Christian 25
SA Holy Cross 14, Houston Lutheran South 6
Tyler Grace Community 56, Fort Worth Christian 52

Division III First Round
Colleyville Covenant 54, Lubbock Trinity 7
Houston Northland Christian 67, Austin Brentwood 0
Lubbock Christian 49, Dallas Shelton 20
Waco Reicher 63, Houston Lutheran North 6
Willow Park Trinity 43, Flower Mound Coram Deo 13

Division IV First Round
FW Lake Country 62, Dallas First Baptist 20
Legacy Prep 21, Hallettsville Sacred Heart 14

TAPPS 6 Man
Division I First Round
Waco Vanguard 70, SA Lutheran 22

TCAF Division I Semifinal
FW Nazarene 62, Wylie Prep 48

TCAL
6-Man Division 2 First Round
Waco Parkview Christian 57, New Braunfels Christian 12

11-Man First Round
Galveston O’Connell 40, Houston KIPP Northeast 19

 

Thursday, November 10

CLASS 6A Division I
Region II Bi-District
Round Rock 49, Del Valle 6

Region III Bi-District
Fort Bend Ridge Point 42, Katy Morton Ranch 23

Region IV Bi-District
Harlingen 43, Edinburg Economedes 28
Los Fresnos 19, Edinburg North 17

CLASS 6A Division II
Region I Bi-District
Mansfield 55, Keller Fossil Ridge 10

Region III Bi-District
Houston Langham Creek 50, Houston Heights 13

Region IV Bi-District
SA Churchill 41, Cedar Park Vista Ridge 38

CLASS 5A Division I
Region I Bi-District
Colleyville Heritage 50, FW Arlington Heights 16
Denton Ryan 54, FW Brewer 13

Region II Bi-District
Mansfield Legacy 56, Cleburne 21

Region III Bi-District
Manvel 78, Houston Austin 6

Region IV Bi-District
Dripping Springs 63, Austin High 14

CLASS 5A Division II
Region I Bi-District
Abilene Cooper 37, Dumas 14
Aledo 63, WF Rider 20

Region II Bi-District
Dallas South Oak Cliff 35, Seagoville 14
Lewisville The Colony 38, Frisco 14

Region III Bi-District
Crosby 33, Vidor 24

Region IV Bi-District
Rosenberg Terry 43, SA Highlands 0

CLASS 4A Division I
Region I Bi-District
Andrews 73, Borger 28
Argyle 49, Snyder 14

Region II Bi-District
Midlothian Heritage 55, Lake Worth 0
Paris 21, Crandall 0
Van 41, Princeton 14

Region III Bi-District
Kilgore 29, Navasota 13

Region IV Bi-District
Waco La Vega 43, Fredericksburg 18

CLASS 4A Division II
Region I Bi-District
Monahans 62, Denver City 7
Bushland 49, Midland Greenwood 42
Graham 49, Godley 21
Iowa Park 35, Hillsboro 21
Krum 35, Waxahachie Life 11
Sweetwater 48, Dalhart 21

Region II Bi-District
Gilmer 50, Diboll 28
Melissa 36, Dallas Lincoln 14

Region III Bi-District
Liberty 62, Madisonville 31
West Orange-Stark 73, Cleveland Tarkington 0

Region IV Bi-District
Crystal City 22, Llano 18

CLASS 3A Division I
Region I Bi-District
Bowie 43, Merkel 14

Region II Bi-District
Farmersville 43, Redwater 22
Jefferson 43, Winnsboro 36
Mineola 55, Gladewater Sabine 14
White Oak 46, Mount Vernon 12
Whitesboro 43, Dallas Madison 13

Region III Bi-District
Cameron Yoe 35, West 19
Coldspring-Oakhurst 40, La Marque 7
Woodville 44, Anahuac 23

Region IV Bi-District
Goliad 41, Falfurrias 7
Hallettsville 52, SA Cole 10

CLASS 3A Division II
Region I Bi-District
Canadian 54, Lubbock Roosevelt 0
Cisco 49, Alpine 12

Region II Bi-District
Edgewood 29, De Kalb 26
Gunter 57, Jacksboro 14
Leonard 40, Nocona 21

Region IV Bi-District
Boling 35, Comfort 17
Dilley 43, CC London 7
Nixon-Smiley 23, Banquete 13
Odem 60, Poth 21

CLASS 2A Division I
Region I Bi-District
Forsan 41, Ozona 22
Stratford 53, Hale Center 13
Sundown 21, Panhandle 20

Region II Bi-District
Mart 47, Hico 14

Region III Bi-District
Big Sandy 48, Simms Bowie 0
Gladewater Union Grove 57, Quinlan Boles 16

Region IV Bi-District
Junction 46, Thorndale 20
Refugio 68, La Villa 0
Shiner 41, Three Rivers 6
Thrall 61, Harper 28

CLASS 2A Division II
Region I Bi-District
Farwell 59, Tahoka 6
Hamlin 46, Springlake-Earth 16
Memphis 38, Shamrock 7
Roscoe 39, Sudan 26
Seagraves 52, Bovina 49
Wheeler 20, Clarendon 18

Region II Bi-District
Albany 58, Menard 6
Electra 52, Lindsay 44

Region III Bi-District
Bremond 56, Dallas Gateway 20
Cumby 52, Hubbard 36
Iola 23, Grapeland 6
Tenaha 82, Sabine Pass 0

Region IV Bi-District
Burton 49, Leakey 14
Flatonia 43, Woodsboro 14

CLASS 1A Division I
Region I Bi-District

Meadow 60, Paducah 14
White Deer 68, Nazareth 7

Region II Bi-District
Imperial Buena Vista 54, Veribest 8

Region III Bi-District
May 55, Bryson 48

Region IV Bi-District
Gilmer Union Hill 62, Savoy 16
Tioga 48, Laird Hill Leverett’s Chapel 0

CLASS 1A Division II
Region I Bi-District
Petersburg 59, Whitharral 14
Turkey Valley 78, Lefors 29

Region II Bi-District
Richland Springs 74, Walnut Springs 8

Region III Bi-District
Crowell 68, Rule 20
Strawn 60, Brookesmith 12