#txhsfb Week 13 Statewide Scoreboard

Here’s a look at the Texas statewide scoreboard for Week 13 matchups… November 17-19, 2016.

Saturday, November 19

CLASS 6A Division I
Region I
Arlington Bowie 37, Midland 30

Region II
Austin Bowie 37, Spring 14
Round Rock 39, Klein Oak 22

Region III
Humble Atascocita 35, Pearland 14

Region IV
Los Fresnos 27, SA Southwest 19

CLASS 6A Division II
Region II
Tyler 69, Dallas Jesuit 21

Region III
Clear Brook 42, Humble Kingwood 18
Katy Cinco Ranch 29, Houston Langham Creek 21

Region IV
Weslaco East 31, Del Rio 13

CLASS 5A Division I
Region I
Colleyville Heritage 31, Justin Northwest 13
Lubbock Coronado 31, EP Chapin 14

Region III
Manvel 69, New Caney 21
Port Arthur Memorial 45, Fort Bend Elkins 14

Region IV
Dripping Springs 12, Angleton 11

CLASS 5A Division II
Region III
College Station 63, Magnolia 25

CLASS 4A Division I
Region IV
Liberty Hill 37, Beeville Jones 35

CLASS 4A Division II
Region III
Bellville 34, Salado 14

CLASS 3A Division I
Region I
Littlefield 29, Bowie 20

CLASS 2A Division I
Region I
Anson 42, Sundown 21

Region III
San Augustine 50, Big Sandy 47

TAIAO Division II
Tribe Consolidated 48, Lubbock Home School Titans 46

TAPPS 11 Man
Division I
Dallas Bishop Dunne 35, SA Central Catholic 0
Dallas Bishop Lynch 62, Brownsville St. Joseph 28
Plano Prestonwood 57, Tomball Concordia 21

Division II
Midland Christian 49, Tyler Grace Community 28
SA Holy Cross 24, Houston Second Baptist 10

Division III
Colleyville Covenant 41, Lubbock Christian 13
Houston Northland Christian 63, Boerne Geneva 0

TAPPS 6 Man
Division I
Austin Veritas 76, Houston Emery/Weiner School 66
Vanguard 48, Castle Hills First Baptist 41

Division II
Alpha Omega 50, Austin Hill Country 48
Plainview Christian 59, Greenville Christian 40

TCAF Division I
State Championship
Arlington St. Paul 76, Lakeland Christian Academy 29

TCAL
6-Man Division 2 Semifinal
SA Winston 64, CC Annapolis 41

 

Friday, November 18

CLASS 6A Division I
Region I
Allen 24, Belton 7
Duncanville 52, Lewisville Hebron 7
San Angelo Central 66, Keller Timber Creek 14

Region II
The Woodlands 51, Garland Sachse 40

Region III
Galena Park North Shore 17, Dickinson 7
Houston Lamar 24, Fort Bend Ridge Point 21
Katy 31, Cypress Ranch 14

Region IV
Austin Westlake 24, Converse Judson 21, OT
Lake Travis 40, Smithson Valley 21
Laredo United 30, Harlingen 26

CLASS 6A Division II
Region I
Abilene 55, EP Americas 0
De Soto 48, Southlake Carroll 30
Mansfield 54, Amarillo Tascosa 43

Region II
Beaumont West Brook 69, Garland Lakeview Centennial 45
Klein Collins 40, Round Rock Cedar Ridge 34, OT

Region III
Cypress Ridge 55, Katy Taylor 28
Friendswood 56, La Porte 35

Region IV
Cibolo Steele 17, Austin Vandegrift 0
Laredo United South 28, San Benito 21
SA Churchill 10, SA Northside Brennan 7

CLASS 5A Division I
Region I
Denton Ryan 34, N. Richland Hills 13
Lubbock Monterey 59, El Paso Eastlake 26

Region II
Dallas Highland Park 45, Frisco Independence 3
Frisco Wakeland 34, West Mesquite 10
Mansfield Lake Ridge 60, Dallas Samuell 42
Mansfield Legacy 69, Dallas Spruce 0

Region III
Cedar Park 42, Bryan 20
Temple 17, Pflugerville Connally 14

Region IV
Eagle Pass Winn 10, Laredo Nixon 6
Mission Memorial 28, CC Flour Bluff 14
Richmond Foster 55, SA Alamo Heights 27

CLASS 5A Division II
Region I
Abilene Cooper 55, Canutillo 23
Aledo 51, Grapevine 7
Lubbock Cooper 49, EP Parkland 28
Saginaw Boswell 30, FW Dunbar 12

Region II
Dallas South Oak Cliff 45, Burleson Centennial 24
Lancaster 58, Dallas Wilson 39
Mesquite Poteet 45, Frisco Lone Star 14

Region III
A&M Consolidated 27, Brenham 7
Fort Bend Marshall 42, Crosby 21
Port Neches-Groves 28, Fort Bend Willowridge 14

Region IV
Boerne-Champion 35, Rosenberg Terry 16
CC Calallen 49, Mercedes 0
Edcouch-Elsa 58, CC King 28
Victoria East 31, Austin McCallum 30

CLASS 4A Division I
Region I
Abilene Wylie 48, Pampa 17
Andrews 59, Brownwood 38
Argyle 63, Lubbock Estacado 7
Levelland 82, Decatur 73

Region II
Kennedale 15, Terrell 7
Midlothian Heritage 39, Kaufman 36
Paris 14, Alvarado 10
Van 54, Mineral Wells 7

Region III
Bridge City 39, Bay City 19
Carthage 41, Houston North Forest 6
Henderson 29, El Campo 15
Stafford 27, Kilgore 21

Region IV
China Spring 55, Rio Grande City La Grulla 7
Somerset 27, Taylor 21, OT
La Vega 49, Rockport-Fulton 12

CLASS 4A Division II
Region I
Glen Rose 57, Bushland 47
Krum 14, Sweetwater 0
Monahans 42, Graham 21
Seminole 46, Iowa Park 27

Region II
Celina 44, Gladewater 41
Gilmer 55, Melissa 6
Jasper 35, Aubrey 21
Texarkana Pleasant Grove 31, Wills Point 13

Region III
Giddings 28, Sour Lake Hardin-Jefferson 21
Liberty 28, Lorena 14
West Orange-Stark 47, Robinson 14

Region IV
Cuero 48, Crystal City 0
Geronimo Navarro 42, Sweeny 0
Wharton 40, Hondo 28
Wimberley 21, Sinton 14

CLASS 3A Division I
Region I
Brock 62, Amarillo River Road 6
Muleshoe 47, Breckenridge 35
Wall 72, Clyde 36

Region II
Farmersville 45, Sunnyvale 35
Howe 31, Jefferson 7
Mineola 50, Whitesboro 33
Pottsboro 35, White Oak 6

Region III
Cameron Yoe 48, Woodville 26
Malakoff 49, Kirbyville 6
Rockdale 21, Coldspring-Oakhurst 13
Teague 48, Buna 0

Region IV
Goliad 22, Edna 17
Hallettsville 49, George West 7
Rice 55, Kingsville Academy 28
Yoakum 41, Lyford 14

CLASS 3A Division II
Region I
Canadian 34, Eastland 20
Childress 21, Cisco 14
Coleman 22, Idalou 14

Region II
Gunter 45, Hooks 13
Henrietta 41, Big Sandy Harmony (Gilmer) 20
Whitewright 56, Edgewood 28
Winona 51, Leonard 12

Region III
Arp 49, New Waverly 6
Crockett 35, Clifton 0
Elysian Fields 63, Jewett Leon 21
Newton 50, Buffalo 7

Region IV
Boling 35, Dilley 7
East Bernard 61, Nixon-Smiley 0
Lexington 35, Stockdale 6
Odem 36, El Maton Tidehaven 26

CLASS 2A Division I
Region I
Abernathy 22, Hawley 21
Forsan 51, New Deal 8
Post 20, Stratford 14

Region II
Crawford 41, Collinsville 21
De Leon 37, Valley View 18
Mart 49, Seymour 8
Windthorst 36, Bosqueville 34

Region III
Lovelady 36, Gladewater Union Grove 27
Price Carlisle 42, Cayuga 14

Region IV
Ben Bolt 33, Thrall 16
Mason 34, Shiner 28, OT
Normangee 50, Yorktown 44
Refugio 69, Junction 20

CLASS 2A Division II
Region I
Hamlin 66, Wheeler 32
Seagraves 21, Memphis 20
Wellington 43, Farwell 12

Region II
Albany 40, Electra 23
Iraan 47, Santo 6
Munday 60, Cross Plains 0

Region III
Iola 28, Cumby 6
Maud 55, Evadale 28
Bremond 48, Overton 13
Tenaha 76, Meridian 0

Region IV
Bruni 16, Granger 6
Burton 54, Riviera Kaufer 12
Falls City 45, Milano 21
Flatonia 49, Snook 6

CLASS 1A Division I
Region I
Happy 66, Meadow 20
Knox City 74, Nazareth 70

Region II
Borden County 40, Imperial Buena Vista 32, 2OT
Garden City 51, Marfa 0

Region III
Jonesboro 72, Newcastle 34
Zephyr 68, May 44

Region IV
Gilmer Union Hill 60, Abbott 32
Tioga 47, Avalon 40

CLASS 1A Division II
Region I
Follett 64, Amherst 44
Turkey Valley 60, Petersburg 14

Region II
Grandfalls-Royalty 58, Guthrie 56

Region III
Crowell 64, Strawn 18
Valera Panther Creek 52, Chillicothe 28

Region IV
Richland Springs 78, Milford 43

TAIAO Division II Semifinal
Stephenville Faith 80, Austin NYOS 44

TAPPS 11 Man
Austin Regents 42, Fort Bend Christian 6

TAPPS 6 Man
Baytown Christian 43, Fredericksburg Heritage 42
Granbury North Central 41, Longview Trinity 0
New Braunfels Christian 56, Conroe Covenant 49
Rockwall Heritage 54, Watauga Harvest 8
Seguin Lifegate 43, Orange Community Christian 6
Waco Live Oak Classical 46, Longview Heritage 0

 

Thursday, November 17

CLASS 6A Division II
Region II
Spring Westfield 24, Round Rock Stony Point 0

CLASS 5A Division II
Region II
Wylie East 56, Lewisville The Colony 28

CLASS 3A Division II
Region I
Sonora 42, Spearman 17

CLASS 2A Division I
Region III
Centerville 55, Kerens 6

CLASS 2A Division II
Region I
Roscoe 79, Crosbyton 42

Region II
Muenster 62, Van Horn 8

CLASS 1A Division II
Region II
Balmorhea 62, Jayton 16

Region IV
Calvert 72, Iredell 24